0542 542 7484
Girne mah Yunus Emre cad 6007 sok no 34/b Kahta/Adıyaman
tütün nasıl saklanır

Tütün Nasıl Saklanır?

Sigaradan tütüne yeni geçenlerdenseniz muhtemelen tütün nasıl saklanır merak ediyorsunuzdur. Çünkü sigara günü birlik alıp tüketilen bir şeyken tütün birkaç gün hatta birkaç ay yetecek kadar alınıyor. Eğer tütünü anlatacağımız koşullarda saklarsanız hiçbir sıkıntı yaşamadan uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Tütün Saklama Koşulları

marlboro açık tütün

Biz müşterilerimize tütünü fotoğrafta gördüğünüz şekilde şeffaf jelatin poşet içinde gönderiyoruz. Birçok tütüncü de bu şekilde satar. Tütün elinize ulaştıktan sonra tümünü poşetinden çıkartıp bir gazete kağıdı üzerine serin. Tütünü ezmeden altını üstüne getirecek şekilde karıştırın. Çünkü kargoda bir miktar ezilip sıkışabiliyor. Daha sonra 5 dakika kadar bu şekilde bekletip havalanmasını sağlayın. Yalnız bu işlem süresince tütünün kesinlikle güneş görmemesine dikkat edin. 5 dakika sonra tütünün nem oranını kontrol edin. Eğer nem seviyesi normalse tekrar toplayıp jelatin poşete, karton kutuya veya herhangi bir saklama kabına alabilirsiniz.

Tütün Nerede Saklanır?

İçeceğiniz kadarını yanınıza aldıktan sonra saklama kabında kalan tütünü güneş görmeyen, serin bir yerde saklayabilirsiniz. Kışın soğuk bir odada olabilir. Yazın ise mutfak dolabının sebzelik bölümünde saklayabilirsiniz. Böylece kurumadan uzun süre nemini koruyacaktır. Tütünü mutfak dolabının buzluk kısmında saklamayın.

Tütünü kurumadan saklamak için içine marul yaprağı, elma kabuğu, salatalık vs. katanlar var. Bu yöntem de yanlış değildir. Fakat tütünün kurumadan, bozulmadan saklamak için en ideal yöntem mutfak dolabında saklamaktır.

Sarılmış Tütün Nasıl Saklanır?

Bazıları sardıkları tütünleri kurumadan nasıl saklamaları gerektiğini merak ediyorlar. Sarılmış tütünü saklamak daha zordur. Çünkü filtreleri içindeki az miktarda tütün nemini koruyamaz. Bu nedenle bir iki gün içebileceğinizden fazla tütünü sarmanızı önermem. Eğer sarılmış tütünü saklamak zorunda kalırsanız da yine mutfak dolabının sebzelik kısmında saklamanız iyi olur. En iyi burada nemini korur.

Tütün İçimini Düzeltici İşlemler

Tütün saklamak ile alakalı olduğu için tütün içimini düzeltici işlemlerden de bahsetmek istiyorum. Tütünün nem oranı fazla ise nefes vermez, içmekte zorlanırsanız. Çok kuru olursa da ufalanıp dağılır ve içimi çok sert olur. Peki bu durumlarda neler yapılmalıdır?

Tütünün Fazla Nemi Nasıl Alınır?

Uzun süre tütün kullananlar zaten eline alır almaz nem oranı anlar. Bilmeyenler ise basit bir yöntemle nem oranı tespit edebilir. Bir tutam tütünü alıp iki parmağınız arasında ezin. 2 saniye kadar bekleyip parmaklarınızı açın. Eğer tütün ufalanıp kırıldıysa çok kurudur. Parmaklarınızı kaldırdıktan sonra eski haline gelmiyor ise de çok nemlidir diyebiliriz.

Tütünün çok nemli olduğunu düşünüyorsanız fazla nemini alması için yukarıda bahsettiğimiz gibi bir gazete kağıdı üzerine serebilirsiniz. Bu şekilde tütün fazla nemini atacaktır. Tütün istediğiniz nem seviyesine geldikten sonra toplayıp anlattığımız şekilde saklayınız.

Kuruyan Tütün Nasıl Nemlendirilir?

Tütünü nemlendirmek hassas bir işlemdir. Yanlış bir işlem yaparsanız tütün küflenip içilemez hale gelebilir.

Kuruyan tütünü nemlendirmek için kullanılan en riskli işlemlerden biri üzerine su sıkmaktır. Bu işlemi berberlerin kullandığı sprey fısfıs şişesiyle yapabilirsiniz. Tütün yine bir gazete kağıdı üzerine serilir. Sprey şişe yardımıyla tütünün üzerine çok az su sıkılır. Bir süre beklenip fazla suyunu atması beklenir. Bu işlemden sonra tütün nemlenmiş olacaktır. Fakat belirttiğim gibi bu işlem risklidir.

Tütün nemlendirmek için kullanılan bir diğer yöntem içine sebze katarak nemlendirmektir. Tütünü sakladığınız kabın içine marul yaprağı veya salatalık kabuğu ekleyerek tütünün nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Bazıları içine elma da atıyor. Fakat elmanın aroması tütüne geçebilir. Bu nedenle marul veya salatalık kabuğu kullanmak daha iyi olacaktır.

Tütün fazlasıyla kurumuş ise deneyebileceğiniz bir diğer yöntemin videosunu aşağıya ekliyorum. Bu yöntemi de denemek isteyebilirsiniz.

Tütün Saklama Konusundaki Diğer Sorular

Tütün nasıl yumuşatılır?

Tütünün içimi size sert geldiyse öncelikle nem oranına bakın. Eğer tütün çok kuru ise sert içime sahip olacaktır. Yukarıda bahsettiğimiz kuruyan tütünü nemlendirme yöntemlerinden birini kullanarak nem oranını ideal seviyeye çıkarın. Tütün nemli olduğu halde sert bir içime sahipse aldığınız tütün sert içimdir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey elinizdeki tütünü hafif bir tütünle harmanlamak olacaktır. Böylece daha yumuşak içime sahip bir tütününüz olur.

Tütünün acılığı nasıl alınır?

Tütünün sert olması ayrı acı olması ayrı olaylardır. Tütününüz acı ise kalitesiz veya katkı maddeli bir tütündür. Bu tür tütünün acısını almak mümkün değildir. Yine de isterseniz bu videoda yapılan işlemi deneyebilirsiniz.

Tütün buzdolabında saklanır mı?

Tütün buzdolabının buzluk kısmında değil ama sebzelik kısmında saklanır. Yazın tütünün saklayabileceğiniz en iyi yer buradır.

Tütünün küflenmemesi için ne yapmalıyım?

Tütün fazla nemli olursa ve uzun süre havasız kalırsa küflenir. Bundan dolayı bahsettiğimiz yöntemlerle tütünün nem seviyesini ayarlayın. Aynı zamanda haftada bir tütünü saklama kabından çıkarıp altını üstüne getirerek havalandırabilirsiniz. Bu şekilde küflenme olmadan uzun süre saklayabilirsiniz.

Küflenen tütün nasıl temizlenir?

Tütün küflenirse maalesef kurtarmanın bir yolu yoktur.

Bitlis Tütünü nasıl saklanır?

Yukarıdaki bahsettiğimiz tütün saklama yöntemlerini bütün tütün çeşitleri için kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda tütün nasıl saklanır sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorum kısmından yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap veririz. Önceki yazımızda 2021 Tütün Fiyatları hakkında bilgi vermiştik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.